Archiwum - Walentynki

Walentynki w internecie: uczta dla hejterów?

2013-02-14 08:12:08

Wszechobecne serca i czerwień w każdym odcieniu to niezbity dowód na to, że zbliżają się Walentynki i że jest to święto co najmniej lubiane w sklepach i punktach usługowych. A co sądzą o nim internauci? Z analizy publikacji internetowych i walentynkowych fanpage’y wynika, że luty wcale nie jest tym miesiącem, gdy miłość króluje na blogach i forach, a wśród facebookowiczów trudno znaleźć wielbicieli serduszkowego szaleństwa. Internauci albo sprzeciwiają się komercjalizacji, albo są z lekka… sfrustrowani – wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów w ramach Kompasu Social Media.

Zobacz również najlepsze walentynkowe memy>>

Luty? Maj? Wcale nie. Pojedynek miesięcy o tytuł tego najbardziej „miłosnego” – przynajmniej w kontekście publikacji w internecie - wygrał lipiec, wraz z sierpniem, kiedy to z kolei najczęściej padło słowo „kochać”. Pokusić się można o wniosek, że temperatura uczuć wzrasta razem z temperaturą powietrza, co dodatkowo potwierdzają wyniki styczniowe. Zasadę tę zaburza z lekka grudzień, lecz to wyjaśnić można Świętami, stanowiącymi swoiste dodatkowe źródło ciepła.

 
Fejsbukowicze są na nie

Walentynki na Facebooku nie mają zbyt wielu zagorzałych wielbicieli, za to widoczna jest spora grupa hejterów. Na prowadzeniu wśród fanpage’y o tematyce walentynkowej jest „W dupie mam walentynki” z niemal 10 tys. fanów. Kolejne dwa miejsce również zajmują profile o nastawieniu antywalentynkowym, na czwartym dopiero pojawiają się „Walentynki”, choć wynik 1,1 tys. trudno uznać za imponujący. Pewnym problemem przy analizie walentynkowych inicjatyw jest nagromadzenie fanpage’y o identycznej lub tylko odrobinę zmienionej nazwie. Samych „Walentynek” jest co najmniej kilkanaście – jako strona, wydarzenie, postać fikcyjna. Podobnie wygląda sytuacja „Konsekwentnie, bez napinki, pier***y walentynki!”, która występuje w kilku odsłonach, zróżnicowanych jedynie interpunkcją. Ciekawostką jest profil poświecony filmowi „Krwawe Walentynki”.Wcale nie szukam partnera/ki na Walentynki…

…ponieważ  moja druga połówka już się chłodzi lub suszy, albo jest nią pies lub przyjaciółka. W kilku inicjatywach pojawiają się deklaracje dotyczące spędzania tego dnia z wódką, drinkami. Z analizy zawartości tych profili wynika często, że niechęć do walentynek wywołana jest nie tyle ideologicznym potępieniem święta komercji, ile brakiem partnera, który to brak dla niektórych jest wyraźnym problemem. W świecie Facebooka wyrażona się to prześmiewczą figurą „forever alone”, który zresztą – jako „artysta” – ma na Facebooku ponad 7 mln fanów. Na profilu tym można znaleźć rysunki i humor utrzymany w takiej stylistyce:

Walentynkowe wszystko – hotele, słodycze i kosmetyki

Pierwszy rzut oka na wyniki wyszukania profili facebookowych związanych z walentynkami przywołuje na myśl słowo „komercja”, ponieważ pierwsze wyszukują się aplikacje, a te w zdecydowanej większości są elementem walentynkowych kampanii reklamowych. 14 lutego jest doskonałym punktem wyjścia dla producentów biżuterii, jogurtów, kosmetyków i napojów oraz wielu, wielu innych. Wiele pozornie niekomercyjnych profili prowalentynkowych stanowi platformy dla hoteli czy restauracji, które za ich pośrednictwem podsuwają pomysły na odpowiednie świętowanie Dnia Zakochanych. Facebook zna też odpowiedzi na pytania o prezenty dla niej i dla niego, choć, jak deklaruje ponad 200 osób, które polubiły ten fanpage: „Prawdziwy mężczyzna sprawi, że codziennie będę czuła się jak w Walentynki”.  

Nina Olszewska
Instytut Monitorowania Mediów

Słowa kluczowe: walentynki badania media polska walentynki memy

Walentynkowe memy (50)

Walentynkowe memy  - Zdjęcie nr 1
Walentynkowe memy  - Zdjęcie nr 2
Walentynkowe memy  - Zdjęcie nr 3
Walentynkowe memy  - Zdjęcie nr 4
Walentynkowe memy  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Aquapark na Walentynki i piąte urodziny
Aquapark na Walentynki i piąte urodziny Wrocław

Urodzinowo-walentynkowy weekend w Aquaparku

Walentynki Pole Dance w Łodzi
Walentynki Pole Dance w Łodzi Łódź

Na Walentynki - zatańcz na rurze!

Impact Festival: Korn i Rammstein taniej 14 lutego
Impact Festival: Korn i Rammstein taniej 14 lutego

14 lutego do sprzedaży trafiły bilety i karnety w specjalnej cenie!

Polecamy
Ostatnio dodane
Aquapark na Walentynki i piąte urodziny
Aquapark na Walentynki i piąte urodziny Wrocław

Urodzinowo-walentynkowy weekend w Aquaparku

Walentynki Pole Dance w Łodzi
Walentynki Pole Dance w Łodzi Łódź

Na Walentynki - zatańcz na rurze!

Walentynki

Walentynki (Dzień Zakochanych) to czas wysyłania życzeń i wierszyków nie tylko za pomocą kartek walentynkowych ale i SMSów miłosnych.

W naszym serwisie znajdziesz i wyślesz wspaniałe kartki walentynkowe. Do kartki możesz dopisać życzenia walentynkowe lub piękne wierszyki miłosne.

Nie lubisz wysyłać kartek? Wyślij SMSa miłosnego! Z nami znajdziesz ciekawego SMSa, wejdź i wysyłaj SMS miłosne.