Ciekawostki - Walentynki

Najpopularniejsze zwyczaje walentynkowe na świecie

2019-02-04 11:53:33

Walentynki obecne są prawie na całym świecie. Święto to obchodzone jest inaczej w różnych częściach naszego globu. Zobacz, jakie są najpopularniejsze zwyczaje walentynkowe!

Walentynki

Państwa europejskie

Walentynki w państwach europejskich wyglądają bardzo pobodnie, z kilkoma wyjątkami. Dawniej, w Wielkiej Brytanii panował zwyczaj przebierania dzieci w ubrania dorosłych, chodzenia do sąsiadów i śpiewania piosenek o miłości. W Finlandii nie ma święta zakochanych. Zamiast tego obchodzi się tak zwane "Ystavanpaiva", czyli dzień przyjaciół, podczas którego możemy obdarować upominkiem bliskie nam osoby. W Danii wysyła się kartki z ułożonymi przez siebie wierszami. Nie są one podpisane imieniem, ale kropkami odpowiadającymi liczbie liter w imieniu. Kobieta, która zgadnie, od kogo dostała walentynkę, otrzymuje prezenty.

Japonia

W Japonii walentynki wyglądają nieco inaczej.  Tam to kobiety obdarowują mężczyzn upominkami w postaci czekoladek. Rozróżnia się dwa typy takich słodyczy – kupne "giri-choko", przeznaczone dla kolegów oraz ręcznie robione "honmei-choko", przeznaczone dla ukochanego. 14 lutego jest szansą na okazanie nie tylko swoich uczuć, ale także szacunku do drugiej osoby. Miesiąc później, w tak zwany Biały dzień, panowie mają szansę odwzięczyć się koleżankom lub partnerkom.

Chiny

W Chinach odpowiednikiem Walentynek jest Qīxī, zwane także Dniem Podwójnej Siódemki. Ze świętem związana jest legenda o pasterzu, który zakochał się w tkaczce. Ich związek został zerwany przez bogów, a gdy mężczyzna wyruszył na poszukiwanie swojej ukochanej, królowa Zhinü utworzyła między nimi rzekę, aby ich rozdzielić. Co roku, w sierpniu ptaki tworzą most, który pozwala kochankom spotkać się. W tym właśnie dniu, w Chinach bierze ślub największa liczba par. Jest to okazja na wręczenie bukietu czerwonych róż, drobnych upominków i czekoladek. Dziewczęta składają ofiary z owoców dla Niebiańskiej Tkaczki, prosząc o mądrość, miłość i udane małżeństwo. Serwowane są specjalne potrawy, np. ciasteczko "Qiaoguo" robione z oleju, miodu, mąki i cukru.

Walentynki zakazane?

W niektórch miejscach na świecie obchodzenie Walentynek zostało zakazane. Stało się to głównie w krajach islamskich, w których jest ono uważane za "naruszenie prawa bożego" lub "złe siły szkodzące wartościom narodowym". W Arabii Saudyjskiej i Iranie zakazana jest sprzedaż jakichkolwiek symboli związanych z tym świętem: serduszek, aniołków, czerwonych róż, pluszowych misiów, a nawet kolorowego papieru do pakowania. Ze strachu przed karą sprzedawcy usuwają je w tych dniach z witryn sklepowych.

AK

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: miłość, święto, uroczystości, świat, ciekawostki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Święto zakochanych w rÃłÅźnych częściach globu.
Najpopularniejsze zwyczaje walentynkowe na świecie

Poznaj zwyczaje walentynkowe, jakie panują w różnych miejscach na świecie!

Skąd te Walentynki?
Krótka historia święta zakochanych

Dowiedz się, jaka jest historia Walentynek!

Po czym poznać, Åźe męÅźczyzna kocha kobietę?
Po czym poznać, że mężczyzna kocha kobietę?

Zastanawiasz się, jak poznać, że mężczyzna kocha? Oto odpowiedzi na to pytanie.

Polecamy
Najbardziej pamiętne filmowe pocałunki. Ależ to były sceny! [WIDEO]
Najbardziej pamiętne filmowe pocałunki. Ależ to były sceny! [WIDEO]

W łóżku, na ulicy, na statku, na dachu, na łące, pod domem i w deszczu. Przypominamy kultowe filmowe pocałunki!

Najbardziej nietypowe pary w filmach
Najbardziej nietypowe pary w filmach

O tych parach można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że ich związki są wzorem normalności.

Ostatnio dodane
Święto zakochanych w rÃłÅźnych częściach globu.
Najpopularniejsze zwyczaje walentynkowe na świecie

Poznaj zwyczaje walentynkowe, jakie panują w różnych miejscach na świecie!

Skąd te Walentynki?
Krótka historia święta zakochanych

Dowiedz się, jaka jest historia Walentynek!

Walentynki

Walentynki (Dzień Zakochanych) to czas wysyłania życzeń i wierszyków nie tylko za pomocą kartek walentynkowych ale i SMSów miłosnych.

W naszym serwisie znajdziesz i wyślesz wspaniałe kartki walentynkowe. Do kartki możesz dopisać życzenia walentynkowe lub piękne wierszyki miłosne.

Nie lubisz wysyłać kartek? Wyślij SMSa miłosnego! Z nami znajdziesz ciekawego SMSa, wejdź i wysyłaj SMS miłosne.